Частиною четвертою статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» 1058 визначено порядок здійснення перерахунку пенсії, якщо особа після призначення (перерахунку) пенсії продовжує працювати. Раніше кожні два роки пенсіонери могли звертатися до територіальних управлінь Фонду із заявою про перерахунок.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» №2148-УІІІ (далі – Закон 2148) у цей порядок було внесено зміну, яка передбачає, що органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи здійснюють перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на здійснення перерахунку. При цьому обираються найбільш вигідні умови перерахунку: лише з урахуванням страхового стажу чи з урахуванням страхового стажу і заробітку. Порядок такого перерахунку пенсії встановлює правління Пенсійного фонду за погодженням із центральними органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Як і раніше, такий перерахунок не здійснюють пенсіонерам, які отримують пенсію за вислугу років на умовах, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення», і які не досягли віку, встановленого статтею 26 Закону 1058. Після досягнення пенсійного віку перерахунок здійснюється за загальними правилами незалежно від виду призначеної пенсії.
Крижанівська О.М.
перший заступник начальника
Білгород-Дністровського об’єднаного
управління Пенсійного фонду України Одеської області