Арахісовий зерноїд


24.01.2023 14:37 113

Міжнародні торгівельні відносини України щороку розширюються. Разом з рослинним імпортом зростає можливість занесення на територію України регульованих шкідливих організмів.

Один з небезпечних карантинних шкідників, який відсутній на території України , але існує можливість занесення його на територію нашої держави- арахісовий зерноїд.

Арахісовий зерноїд – Caryedon gonagra Fabr.

Завдає шкоди бобовим культурам у полі та складських приміщеннях, імаго іноді обгризають листки живих рослин. Основних економічних збитків зернівка завдає після збору арахісу та при його зберіганні.

Батьківщина арахісового зерноїда – Південна Азія. Він занесен в інші райони Азії, Африки. На сьогодення даний вид поширений в Гані, Гвінеї, Греції, Єгипті, Заїрі, Ізраїлі, Індії, Індонезії, Йорданії, Камеруні, Кенії, Лівані, Сенегалі, Сирії, Сомалі, Судані, Тунісі, Туреччині, Шрі-Ланці, країнах колишньої Югославії.

Біологія. Самка арахісового зерноїда відкладає на поверхню субстрату по одному яйцю, приклеюючи їх виділеннями придаточних залоз. Ембріон, який закінчив розвиток, прогризає оболонку яйця з нижньої сторони і, не залишаючи його, вбурлюється у стулку боба чи у насінину. Вхідний отвір дуже дрібний – 0,25 мм. Личинка 1-го віку знаходиться у сітчастій оболонці плода арахісу, потім проникає у насінину, де і розвивається. Для заляльковування, вона покидає пошкоджений плід, робить вхідний отвір діаметром 3 мм і серед зерен арахісу сплітає кокон.

Морфологія. Імаго довжиною 3-4,8 мм. Тіло видовжене, овальне, червонобуре або червоно-жовте, помірно опушене. Голова позаду очей перетинається поперечною смугою, лоб вуський, очі великі (у самця крупніші ніж у самки). Вусики 10-ти членикові, в самця тоненьки, дещо видовжені, в самки коротші половини тіла. Передньоспинка ширша за свою довжину, основа з двома виїмками. Надкрила видовжено-овальні, злегка опуклі, звужуються до низу, мають крапчасто-борозенчасту структуру. Передні ноги тоненьки, задні стегна розширені до низу, мають 9 зубчиків на внутрішньому боці, перший з яких найдовший, інші поступово зменшуються, задні гомілки дуже вигнуті, внутрішній бік-виступаєу вигляді кинджалу.

Способи перенесення та розповсюдження. В основному є шкідником запасів, тому її розповсюдження проходить пасивним шляхом разом із зараженою продукцією.

Фітосанітарні заходи. За надходження арахісу проводиться інспектування огляд з відбором проб для проведенням фітосанітарної експертизи. При виявленні арахісової зернівки вся продукція підлягає, або терміновому поверненню в країну відправлення, або знищенню вантажу під контролем фітосанітарного інспектора.

Державний фітосанітарний інспектор Олена Прищепа




Білгород-Дністровська міська рада, 2024 рік