Американський білий метелик та заходи боротьби з ним


16.09.2020 16:24 826

Американський білий метелик (Hyphantria cunea Druru) пошкоджує більш ніж 140 порід плодово-ягідних та лісодекоративних культур, в тому числі яблуні, груші, айву, персики, абрикоси, сливи, вишні, черешні, шовковиці, грецькі горіхи.

У Європу (Угорщину) метелик був завезений випадково з вантажем з Північної Америки у 1939-1940 рр. У 1952 році вид проник у прикордонні райони Закарпаття, а з 1966 року і до Одеської області. Сьогодні шкідника виявлено майже по всій Європі, Азії, Америці.

Американський білий метелик (АБМ) зимує в стадії лялечки під корою дерев, що відстала, в розвилках гілок, під опалим листям і в грунті на глибині 2-3 см. Розвивається в двох поколіннях. Відродження метеликів із перезимованих лялечок починається у кінці квітня або на початку травня, а літнього покоління – в кінці липня – на початку травня. Масовий виліт метеликів триває 11-14 днів при середніх температурах вище 18 градусів С і продовжується до 20-30 днів. Довга і холодна весна може негативно впливати на розвиток цього шкідника. За таких умов його літ розтягнений у часі, а чисельність незначна, відкладання яєць самками відбувається на 2-3 тижні пізніше, ніж звичайно. Одна самка відкладає на листях до 2000 яєць.

Шкоди рослинам завдають гусениці. Через 1-3 години після відродження з лялечки гусениця починає живлення. Воно супроводжується виділенням павутиння, під його прикриттям гусениця живе колоніями і створює гнізда. Молода гусениця поїдає за день їжі в 5-10-разів більше ваги свого тіла. Дорослі гусениці, які досягли зрілості, сходять по стовбуру дерева на землю і розповзаються в пошуках місць для лялькування ( під відшаровану кору дерев, опале листя). Формування лялечок АБМ проходить в першій половині липня, а їх розвиток продовжується протягом 14-16 діб. Гусениця другого покоління народжується з яєць, відкладених метеликами першого покоління, на початку серпня. В середині вересня гусінь другого покоління АБМ лялькується.

Щоб виявити американського білого метелика, необхідно у другій половині травня та другій половині липня (враховуючи 2 покоління ) шукати яйцекладки з нижньої сторони листя з країв крони дерева. Яйця жовтувато зелені, розташовані купками, розміром 0,5-2 см, прикриті білим пушком. У другій половині липня та з першої половини серпня з’являються по краям дерев павутинні гнізда з гусінню. Розміри гнізда можуть бути від дуже маленьких до одного метра в діаметрі та більше. Метелики літають вночі, а вдень нерухомо сидять на деревах. Лялечки можна знайти під відмерлою корою дерев, у тріщинах та інших укриттях. Вони коричневі, довжиною 1 см.

Шкідник розповсюджується шляхом природних перельотів.

Проти АБМ використовують організаційні, агротехнічні та хімічні методи.

До організаційних заходів відносять зміну шляху руху транспорту, контроль за перевезенням вантажів, контрольні пости. Агротехнічні полягають у зборі та знищенні гусениць та кладок яєць. Гілки з гніздами гусениць обрізають і спалюють. На вражених деревах видаляють мертву кору, стовбури дерев обмазують вапном. Винищувальні заходи передбачають 2-3-кратні обробки гусениць 1-3-го віків інсектицидами з інтервалом 7-10 днів. Для цього використовують, як біологічні препарати, так і хімічні. Обробку необхідно проводити 1-2 рази проти кожної генерації з інтервалом 7-8 днів. Шкідливість гусениць обох поколінь триває 90-110 днів, тобто на протязі всього періоду вегетації рослин. Дефоліація насаджень, викликана гусеницями АМБ, приводить до ослаблення та загибелі окремих рослин, особливо при багатократному пошкодженні.




Білгород-Дністровська міська рада, 2024 рік