Американський білий метелик (Hyphantria сипеа Drury)


07.07.2021 12:12 430

В Україні американського білого метелика відмічено на 47 видах рослин. Американський білий метелик відноситься до метеликів родини Ведмедиць. У «раціоні» цього шкідника більше двохсот видів різних сільськогосподарських і садових культур: персик, айва, абрикос, волоський горіх, яблуня, вишня, черешня, слива, шипшина, груша та інші. Відрізняючись всеїдністю і дуже високою плодючістю, ці метелики здатні завдавати величезної шкоди сільському господарству.

Батьківщиною цього виду є північноамериканський континент. Але після Другої світової війни, з усе більш зростаючим рівнем експорту з США та Канади товарів по всьому світу, особливо в Японію і Францію, метелики проникли разом з вантажами в Європу та Азію. Вони дуже швидко поширилися і в Україні його вперше виявлено у 1952 році в Закарпатській області. А з 1966-го відбулося поступове розповсюдження його в інші регіони країни.

Це надзвичайно шкодочинний вид. Гусениці шкідника повністю об’їдають листя на деревах, утворюють гнізда, обплітаючи гілки павутиною. Таке пошкодження насаджень призводить до порушення процесів обміну у рослинах та їхнього ослаблення, у підсумку чого знижується врожайність плодових культур, захисна, декоративна, естетична функція зелених насаджень. Окремі рослини ослаблюються та гинуть, особливо при багаторазо- вому пошкодженні.

В Європі, в тому числі і на Україні шкідник розвивається в двох поколіннях на рік. Зимує в стадії лялечки. Літ покоління, яке перезимувало, відбувається в травні, літнього – в кінці липня – на початку серпня. Метелики летять вночі і ранком (період інтенсивного льоту триває 30-40 хв.) Масовий літ відбувається впродовж 11-14 днів, а взагалі метелики живуть 2-11 днів (самки) та 1-4 дні (самці).

Перше покоління метеликів не представляє собою такої загрози, як друге. Тому цих шкідників ефективно буде знищити в першому поколінні. Вже через два тижні з’являються гусениці яскраво-зеленого кольору, рясно покриті волосками і щетинками. Всього гусениця за 40-45 днів переживає до 8 циклів, під час яких вона змінює свій колір: стає темніше, а волосяний покрив густіше.

Вже в четвертому поколінні гусениці утворюють на деревах колонії, обплітаючи їх густою павутиною. У період заляльковування забираються в тріщини, сухе листя і стебла рослин. Дорослі гусениці спускаються по стовбуру дерева на землю і розповзаються в пошуку місця для залялькування. Вони можуть розповзатись на 20-25 м і далі від кормового дерева. Це створює загрозу розповсюдження шкідника у фазу лялечки з різноманітною рослинною продукцією, в основному з овочами і фруктами та ін. при перевезенні з заражених зон у вільні від шкідника райони, а також з тарою транспортними засобами при перевезенні інших вантажів.

Американський білий метелик поширюється транспортними засобами, при перевезенні сільськогосподарської продукції та промислових вантажів. В останньому випадку шкідника часто виявляють в пакувальному матеріалі. В пошуках статевого партнера і місця для відкладання яєць самка може летіти в середньому на відстань до 250 м. Можливе пасивне перенесення на значні відстані повітряними потоками.

На територіях всіх карантинних зон здійснюються фітосанітарні заходи спрямовані на виявлення, локалізацію і ліквідацію американського білого метелика, застосовуються біологічні, механічні та хімічні заходи боротьби. До захисних заходів належить також обстеження восени та навесні кори дерев. Стовбури дерев очищають від відмерлої кори, рештки разом із зимуючими лялечками спалюють, пристовбурні кола перекопують. Для знищення шкідника застосовуються наступні карантинні заходи:

1. Проведення вчасного обстеження на виявлення чисельності амери¬канського білого метелика у садах і присадибних ді¬лянках та знищення шляхом обрізки гілок з гніздами гусені та спалювання.

2. Проведення хімічних обробок відповідно до Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні.

3. Бактеріальні препарати за ефек¬тивністю не поступаються хіміч¬ним, але за їх застосування слід враховувати деякі особливості:

• обробляти дерево цілком, а не окремі гнізда, оскільки гу¬сениці переповзають з оброб¬лених на необроблені гілки;

• обробку повторюють, якщо після її проведення пішов ( дощ. Шкідники гинуть через 4—5 днів після застосування біопрепаратів.

Державний фітосанітарний інспектор Прищепа О.В.




Білгород-Дністровська міська рада, 2024 рік