Порядок та умови призначення пенсії працівникамв охорони здоров’я


14.08.2015 08:55 349

Право на пенсію за вислугу років працівникам охорони здоров’я врегульовано законами України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» N 1058-IV від 09.07.2003 р.(далі — Закон 1058) та «Про пенсійне забезпечення» N 1788-XII від 05.11.1991р.(далі – Закон 1788), іншими нормативними актами, такими як:
- Перелік закладів і установ освіти, охорони здоров’я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років (далі – Перелік 909);
- довідник кваліфікаційних професій працівників Випуск 78 «Охорона здоров’я», затверджений наказом Міністерства охорони здоров’я України (далі – наказ 117);
- переліки закладів охорони здоров’я, лікарських, провізорських посад та посад молодших спеціалістів з фармацевтичною освітою в закладах охорони здоров’я, затверджені наказом Міністерства охорони здоров’я (далі – наказ 385).
Пенсії за вислугу років призначають у разі звільнення з роботи, що дає право на цю пенсію. Право на неї мають працівники охорони здоров’я за наявності спеціального стажу від 25 до 30 років на посадах, передбачених у Переліку 909. Основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Періоди роботи, які враховували в стаж для призначення таких пенсій до 2004 року (часу набрання чинності Закону 1058), зараховують у порядку і на умовах законодавства, що діяло раніше.
Розгляньмо на конкретних прикладах.
Наприклад, чи зараховують у стаж, який дає право на пенсію за вислугу років, роботу на посаді лікаря-анестезіолога комунального закладу обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф?
У розділі 1.3 «Заклади переливання крові, швидкої та екстреної медичної допомоги» наказу 385 як заклад швидкої та невідкладної медичної допомоги передбачено обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф. Таким чином, цю роботу зараховують у спеціальний стаж.
на посаді лікаря за сумісництвом?
Роботу за сумісництвом на посадах, передбачених у Переліку 909, не зараховують у спеціальний стаж.
- на посаді провізора в комунальному підприємстві «Обласна база спецмедпостачання»?
Роботу на посаді провізора в обласній базі спеціального медичного постачання не зараховують у спеціальний стаж, оскільки обласну базу спеціального медичного постачання не передбачено в Переліку 909.
на посаді дезінструктора райпрофдезвідділу?
Постановою Кабміну від 17.12.2012 р. № 1181 внесено зміни в Перелік 909, згідно з якими слова «санітарно-епідеміологічні заклади» замінено на слова «установи з проведення лабораторних та інструментальних досліджень і випробувань Держсанепідслужби та територіальні органи Держсанепідслужби (щодо працівників, які не є державними службовцями)». Таким чином, роботу в санітарно-епідеміологічних закладах на посадах лікарів та середнього медичного персоналу (незалежно від найменування посади) зараховують у стаж, який дає право на пенсію за вислугу років. Оскільки до санітарно-епідеміологічних закладів належало підприємство «Профдезінфекція», роботу в ньому зараховують у спеціальний стаж.
Щодо посади дезінструктора, то таку посаду в наказі 117 не передбачено, передбачено посаду інструктора-дезінфектора, що належить до середнього медичного персоналу. Водночас у пункті 3 примітки Переліку 909 передбачено, що роботу за спеціальністю в закладах, установах і на посадах до 1 січня 1992 року, яка давала право на пенсію за вислугу років відповідно до раніше чинного законодавства, зараховують у стаж для призначення пенсії за вислугу років. А в пункті 1 розділу ІІ «Лікарі та інші медичні працівники» Переліку установ, закладів і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 17.12.1959 р. № 1397, передбачено посаду дезінфекційного інструктора в медичних закладах.
- на посаді помічника лікаря-гігієніста в районній санітарно-епідеміологічній станції?
Районна санітарно-епідеміологічна станція до набуття чинності постанови 1181 належала до санітарно-епідеміологічних закладів охорони здоров’я.
У наказі 117 передбачено посаду фельдшера санітарного, що належить до середнього медичного персоналу. Фельдшер санітарний виконує обов’язки помічника лікаря-гігієніста. Отже, роботу на вказаній посаді зараховують у спеціальний стаж.

Удуденко Н.В. – головний спеціаліст
з організаційно - інформаційної роботи
управління Пенсійного фонду України
в м. Білгороді - Дністровському
та Білгород-Дністровському районі
Одеської області




Білгород-Дністровська міська рада, 2024 рік