Призначення і виплата компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі


20.05.2021 16:15 485

23 вересня 2020 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 859 “Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі”, відповідно до Закону України “Про соціальні послуги”.

Цей порядок поступово замінить діючу постанову від 29 квітня 2004 року № 588 “Про затвердження Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги”, яка проводиться до дати призначення таким фізичним особам іншої виплати на догляд, установленої законодавством до 31.12.2022 року.

Порядок встановлює механізм призначення і виплати компенсації на догляд, що призначається фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду без провадження підприємницької діяльності на непрофесійній основі, без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг особам із числа членів своєї сім'ї, які спільно з нею проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки та є особами:

- особами з івалідністю I групи

- дітьми з інвалідністю

- громадянами похилого віку з когнітивними порушеннями

- невиліковно хворими, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та обслуговуватися

- дітьми, яким не встановлено інвалідність, але які мають тяжкі захворювання або травми відповідно до переліку, що встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2018 року № 1161.

Сім'ю, за Сімейним кодексом, складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки.

При цьому якщо особа, якій потрібен догляд, перебуває на стаціонарному лікуванні або під доглядом інших осіб (соціального працівника), члени сім'ї не можуть отримати компенсацію.

Розмір компенсації відповідно до статті 13 Закону України “Про соціальні послуги” обчислюється як різниця між прожитковим мінімумом на одну особу в розрахунку на місяць станом на 1 січня поточного року, та середньомісячним сукупним доходом фізичної особи, яка надає соціальні послуги, за попередні 6 місяців, що передують місяцю подання заяви про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.

Фізична особа, яка надає соціальні послуги, отримує тільки одну компенсацію незалежно від кількості осіб, за якими вона доглядає.

Згідно Постанови, для отимання компенсації заявнику необхідно звернутися до УСЗН за місцем проживання/перебування особи, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі. Для призначення виплати необхідні наступні документи:

- заява про згоду отримувати соціальні послуги

- заява про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофксійній основі

- заява про перерахування коштів із зазначенням рахунку в установі банку

- копія паспорта, копія ідентифікаційного номера

- декларація про доходи та майновий стан осіб, в якій зазначається склад сім'ї заявника та дохід всіх її членів.

Після подання заяви УСЗН проводить обстеження умов проживання сім'ї та складає відповідний акт.

Компенсація призначається на 12 місяців з місяця звернення. Якщо у лікарському висновку щодо потреби в догляді зазначено строк, компенсація призначається на такий строк, але не більше ніж на 12 місяців.

Відповідно до Порядку виплата компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, провадиться за рахунок коштів місцевого бюджету.

За надання соціальних послуг непрацюючим працездатним особам проводиться відрахування внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів пенсійного фонду, для врахування таким особам страхового стажу. Страхові внески за вказаних осіб сплачуються за рахунок коштів державного бюджету.

За додатковою інформацією звертайтесь за телефоном 2-25-95 до Департаменту соціальної, сімейної політики та охорони здоров’я Білгород-Дністровської міської ради.




Білгород-Дністровська міська рада, 2024 рік