Карантинні організми обмежено поширені на території міста Білгород-Дністровський та району


09.06.2021 09:49 51

В останні роки на території міста та району набувають поширення регульовані шкідливі організми, а саме: амброзія полинолиста, сорго алепське, повитиця польова.

Шкодочинність Амброзії полинолистої (Ambrosia artemisiifolia L), повитиць (Cuscuta sp.) та сорго алепського (Sorghum halepense L) в місті та районах масового поширення достатньо велика. Вона складається зі зниження врожайності сільськогосподарських культур, погіршення якості кормів, зниження продуктивності пасовищ і негативного впливу на здоров”я людей та тварин. Амброзія та сорго алепське розвивають потужну надземну масу й кореневу систему та споживають з ґрунту дуже велику кількість поживних речовин. Одна рослина амброзії утворює 80- 100 тисяч насінин. Насіння зберігає схожість у грунті до 40 років. У період цвітіння пилок амброзії викликає у людей захворювання - амброзійний поліноз. Пилок амброзії, потрапляючи у ніс, бронхи викликає сльозотечу, порушує зір, підвищує температуру тіла, починається різке запалення слизових оболонок верхніх дихальних шляхів, що призводить до приступів бронхіальної астми. Рослина сорго отруйна, молоді пагони містять отруйні ціаністі сполуки, які можуть викликати отруєння і навіть падіж худоби. Повитиці є переносниками збудників ряду вірусних захворювань рослин. Ці небезпечні карантинні бур’яни засмічують всі польові культури, городи, сади, виноградники, луки, пасовища, полезахисні лісосмуги, а також зустрічаються на узбіччях доріг, залізничних насипах, пустирі тощо. Зважаючи на велику шкідливість карантинних бур’янів, як для сільського господарства, так для здоров’я людини, боротьба з ними є одним з важливих і першочергових завдань усіх землекористувачів. І якщо питання по заходах боротьби з карантинними бур’янами на землях сільськогосподарського призначення вже відомі усім, проблеми зі знищенням бур’янів в межах населених пунктів виникають щороку.

Інформуємо, що відповідно до Закону України «Про благоустрій населених пунктів» громадяни, підприємства, установи та організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов’язані утримувати в належному стані об’єкти благоустрою (їх частини), що перебувають у їх власності або користуванні, а також визначену правилами благоустрою території населеного пункту прилеглу до цих об’єктів територію. Тобто, боротьба з бур’янами, у тому числі амброзією полинолистою, повитицею польовою, сорго алепським згідно з чинним законодавством – обов’язок кожного громадянина, підприємця та посадової особи. Найефективнішим способом боротьби бур’янами в межах населених пунктів є виривання поодиноких рослин з корінням та проведення скошування, висапування до початку цвітіння, з подальшим знищенням решток. Також ефективним, але і більш енергомістким способом є залуження засмічених ділянок, наприклад, газонними травами.

При виявленні – негайно знищувати рослини разом з коренем, не допускаючи цвітіння та утворення насіння. Боротьба із злісними карантинними бур’янами – важливе завдання всіх землекористувачів та посадових осіб.

Державний фітосанітарний інспектор Прищепа О.В.
Білгород-Дністровська міська рада, 2021 рік