Білгород-Дністровський краєзнавчий музей запрошує мешканців міста до віртуального знайомства з експонатами


20.01.2021 16:23 191

В рамках історико-краєзнавчого проєкту «Музейний всеобуч», Білгород-Дністровський краєзнавчий музей надає можливість провести on-line екскурс своїми залами.

Так, однією з таких екскурсій запропоновано тему багатої колекції античної кераміки, що зберігається у фондах та знаходиться в експозиції музею.

В одному з домашніх святилищ міста Тіра на початку 70-х років ХХ століття були знайдені кубки, які представляють інтерес не тільки для фахівців з історі. Форма самих кубків досить популярна, а ось написи зустрічаються вкрай рідко. Кубки з написами «Пий, та радій» і «Хай буде милостивий до мене Бог», ймовірно, як і цілий ряд керамічних виробів з написами, що походять з різних районів античного світу, призначалися для принесення вина в жертву богам, в тому числі підземного світу. Після смерті господарів, канфари, як культові речі, клалися в могилу.

Цікаво, що в зверненні до Бога, відсутнє ім'я конкретного божества. Це може свідчити про зародження в епоху пізньої античності прагнення до єдинобожжя.

Кубки з подібними написами в побуті не застосовувалися, виготовлялися, виключно, для заупокійного культу. Тому можна зробити висновок, що дані канфари з домашнього святилища дозволяють припускати наявність в Тирі культу Бога Найвищого. Матеріали експозиції говорять про проникнення в місто синкретичних хтоничних культів – суперечливих релігійних культів, пов'язаних з духами і божествами підземного світу.

Адептами подібних світоглядів в місті були як солдати римського гарнізону, так і жителі міста, з якими, поза всяким сумнівом, було пов'язано святилище.

Дана знахідка, як і інші предмети культового комплексу, являє собою рідкісне явище серед археологічних матеріалів Тіри.

Відеоекскурс «Загадки античної кераміки» пропонується переглянути на ютуб-каналі музею за посиланням:

https://www.youtube.com/watch?v=YNs3YLc0Dyk&feature=youtu.be


Підписуйтесь на наш Telegram канал, та отримуйте офіційні новини миттєво https://t.me/AkkermanOfficial

При публікації матеріалу прохання вказувати джерело за допомогою гіперпосилання на сайт Білгород-Дністровської міської ради https://bilgorod-d.gov.uaБілгород-Дністровська міська рада, 2021 рік