Білгород-Дністровський краєзнавчий музей продовжує цикл онлайн знайомства з експонатами в рамках історико-краєзнавчого проєкту «Музейний всеобуч»


26.01.2021 09:45 150

Другий сюжет – «Магічні стежки бессарабських рушників», присвячений колекції рушників кінця XIX – поч. XX ст., які представлені в етнографічній експозиції музею.

Саме на рушниках відображена частина життя, культура найбільш самобутнього регіону Півдня Придністров'я, яка пов'язана з долею українського, російського, болгарського, молдавського та інших народів, що його населяють.

Рушник це предмет гордості і оберіг кожної сім'ї. Він був неодмінною окрасою житла, атрибутом під час урочистих подій, зустрічей гостей, закладки будинку, народження дитини,весілля і навіть поховальних обрядів. Оберіг-рушник брали в дорогу, вірили, що буде вдача, що зло омине або не матиме руйнівної сили.

Давня українська традиція – протистояти злу красою. Саме рушник в цьому сенсі постає предметом далеко не буденним, а позначеним високим змістом особливої довіри, який супроводжував людину впродовж всього життя. Кожен символ, кожна лінія були сповнені сенсу, передавали інформацію із покоління в покоління, висловлювали своє відношення до навколишнього світу.

Як перепліталися між собою долі людей різних національностей, так перепліталися нитки і кольори на рушниках. Протягом століть вони створювали свій особливий світ на теренах південної Бессарабії...

В колекції Білгород-Дністровського музею присутні не тільки традиційні українські, але й численні болгарські, молдавські, а також кролевецькі (Сумська обл.) ткані рушники.

Рушник – це вічний символ людства.

Його, як книгу, можна прочитати

Адже в ньому зберігається вікова мудрість народу.

Відеоролик «Магічні стежки бессарабських рушників» пропонується переглянути на ютуб-каналі музею за посиланням:

https://www.youtube.com/watch?fbclid=IwAR1Md5bDwftdUz5dCrUduX1TaontJ8bNI5OfmM_Z7fmIq8k7iTvDbUJA5H0&v=yRKa4SemL40&feature=youtu.be




Білгород-Дністровська міська рада, 2024 рік