Увага! Небезпечний карантинний бур’ян


29.08.2019 11:07 304

Амброзія полинолиста - бур’ян північноамериканського походження. Нині амброзія полинолиста виявлена на території 21 області України у тому числі в Одеській.

Амброзія полинолиста засмічує подвір’я та вулиці , присадибні ділянки, сади, парки, городи, пустирі, узбіччя доріг, залізничні насипи, береги річок та ставків. Переноситься насіння амброзії полинолистої з насіннєвим матеріалом, відходами, тваринами та людиною.

Амброзія полинолиста має ряд біологічних особливостей, що дають їй змогу швидко поширюватися. Серед них: висока насіннєва продуктивність (80-100 тис. шт. насінин); здатність насіння молочної та воскової стиглості дозрівати і давати повноцінні сходи; потужна коренева система; висока здатність до відростання після скошування тощо. Коренева система стрижнева, дуже розгалужена, здатна проникати в грунт на глубину до 3,5- 4 м. Плід - сім’янка, всередині обгортки зеленувато-сірого чи зеленувато-бурого кольору . Сходи з’являються в квітні – травні, а цвітіння починається з другої половини липня і триває до жовтня , плоди достигають у вересні –листопаді. Амброзія розмножується лише насінням, яке не тоне у воді, що сприяє поширенню даного виду дощовою та поливною водою.

На скошених в період цвітіння рослинах може утворюватися життєздатне насіння. В грунті життєздатність насіння зберігається 7-10 років. На полях, що засмічуються амброзією, погіршується якість польових робіт. Силос з домішками амброзії тварини поїдають неохоче.

Запобіжні заходи включають: культивацію або лущення з наступним боронуванням важкими боронами перед сівбою ранніх зернових культур, очищення насінного матеріалу від насіння бур”янів на зерноочисних машинах, за допомогою електромагнітних машин або шляхом занурювання його у воду чи розчин кухонної солі. Основний обробіток грунту включає лущення стерні на глибину до 10 см і зяблеву оранку на глибину до 30 см.

Хімічні заходи: переважно застосовують гербіциди.

В місцях широкого розповсюдження амброзії в період її цвітіння спостерігаються епідемічні захворювання населення на полліноз. Захворювання проходять у вигляді різко вираженого алергійного реніту, кон’юктивіту, важкої бронхіальної астми, мігрені, кропивниці, набряку Квінке; хвороба також супроводжується різким знесиленням. Лікування алергії, спричиненої пилком амброзії, тривале й важке.

Державний фітосанітарний інспектор О.В.Прищепа




Білгород-Дністровська міська рада, 2024 рік