У Білгороді-Дністровському на березі Дністровського лиману традиційно пройшли міські відкриті змагання присвячені Всесвітньому Дню туризму у рамках святкування сторіччя ПЛАСТУ – НАЦІОНАЛЬНОЇ СКАУТСЬКОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ УКРАЇНИ


30.09.2011 12:32 1659

Пластун-сеньйор

Валерій Гавриленко

Організатором змагань виступив Білгород-Дністровський міський центр дитячої творчості та відділ освіти міської ради, які провели змагання на базі розгорнутого клубом мандрівників «Вершина» та місцевим осередком Пласту-НСОУ станицею «Білгород», туристичного табору під керівництвом Сергія та Людмили Лехан.

Вже з вечора п’ятниці на територію змагань прибули справжні екстремали-дитячі групи скаутів та туристів які виховують дітей життям серед природи та роботі в групі. Були вихованці місцевої православної недільної школи (кер. О.Михайло, Бритівська школа), 2 групи пластунів, 2 шкільні групи. Ці діти та їх керівники підготували місце, прибрали сміття, створили смугу перешкод та місця змагань з туризму.

Змагання пройшли зранку 24 вересня, з 10.00 до 13.00.

Мета і задачі - розвиток і популяризація туризму та скаутингу серед учнів міста, патріотичне виховання, підготовка до осінньої спортивної мандрівки по Криму, навчання основам спортивного туризму, водним видам туризму - віндсерфінгу, вивчення українських та туристичних пісень.

Місце, терміни і час проведення змагань: 23-25 вересня 2011 року. Старт команд від еколого-натуралістичного відділу (пров. Ломоносова, 5а) 23 вересня о 15-30. Маршрут пролягає до Білої Горки (терен між містом та с. Шабо).

Склад команди: 6 чоловік Вікова група: 12-14 років.

Організатори: станиця Білгород ПЛАСТУ – НСОУ, клуб мандрівників «Вершина», міський відділ освіти, Міський Центр дитячої творчості (еколого-натуралістичний відділ)

Відповідальні за проведення керівник станиці «Білгород» ПЛАСТУ – НСОУ пластун Лєхан Сергій Антонович, завідувачка еколого-натуралістичного відділу Яковенко Ольга Іванівна

Треба сказати що в нашому місті ще не набуло справжнього розмаху захоплення туризмом, який є в інших регіонах України, бо справжній туризм це - 10-20 кілометрові переходи та ночівлі в наметах. Подолання перешкод і навіть екстремальні умови, до чого не готові в своїй більшості ні діти, ні керівники. Щодо дітей – були такі які з жахом уявляли себе на місці тих хто залишається ночувати в наметах на другу ніч, але було багато таких які заздрили і теж хотіли залишитись, але їх шкільні керівники були не готові чи категорично проти.

«Це і є головною проблемою розвитку дитячого туризму в місті: більшість шкільних педагогів-організаторів та класних керівників на жаль, самі ніколи в дитинстві не проживали таких пригод і тому не уявляють себе в таких умовах, для цього треба трохи особистого бажання і зберегти в собі в дорослому віці того вогника в очах, який горить сьогодні в дитячих очах. Бо ж навіть якщо заплатити гроші за таку роботу (на що скаржаться керівники) – то все одно ми не знайдемо для бажаючих дітей міста підготовлених фахівців цього виду виховання. Адже це виховання! Хто скаже що дітей можна виховати лише в класі, в комфортних умовах? Дітей треба готувати до життя в різних, в тому числі ускладнених умовах. Саме там, а не в класі розвивається вміння працювати в команді, розуміти інших, відповідати за свої вчинки і не боятись труднощів» - говорить досвідчений турист та керівник місцевої організації пластунів Сергій Лєхан.

З цього приводу хочеться побажати працівникам освіти вивчити досвід інших міст та навіть країн, яке значення вони уділяють справжньому скаутському вихованню, як школа співпрацює з громадськими молодіжними організаціями і використовує позашкільні форми виховання. Адже ми часто говоримо про те що «колись були піонери», а хто заважає зараз - розвивати те, що у 20-х роках 20 сторіччя перейняли піонери у колишніх скаутів?

Скаутинг - це виховна модель. Це спосіб мислення. Скаутська система виховання не лише намети і походи. Це значно більше - це моральні засади життя, це команда яка має свої секрети і символи, це інтелектуальні змагання, це здобування вмінь і навичок яких не дають в школі, це обов’язок робити Добрі справи без наказу вчителя, це здоровий спосіб життя за власним переконанням, це віра в свою країну і гордість за неї.

Прибувши на місце проведення свята ще у п’ятницю скаути та туристи розбили табір, провели екологічну очистку терену де будуть проходити міські змагання. На жаль ще дуже багато сміття розкидано по лісу. За 2 дні до змагань якісь «круті» підприємці тут відпочивали, але у шикарних джипах на знайшлося місця для кулька з сміттям.

Відкриття табору відбулося після ранкової руханки о 7-30 ранку в суботу. Пластунами було піднято прапор України, прозвучав гімн. О 10-00 прийшли представники шкіл міста.

Щодо змагань. Для новаків у туризмі була підготовлена проста дистанція смуги перешкод з елементарними туристичними перепонами. Учасникам змагань необхідно було поставити намет, здолати підступні «гаті», подолати траверс по паралелям, влучно попасти в ціль з пневматичної гвинтівки, піднятися та спуститися по схилу та розпалити вогнище з 3-х сірників. Крім того учасників чекали випробування по переносці постраждалого та питання з медицини.

Переможці змагань були поділені в 2 номінації - «Новачки», діти які прийшли на змагання і ті групи дітей «Майстер-клас» які ночували і жили в таборі протягом 3-х днів.

Переможцями першої номінації стали: 4 школа – 1 місце, 8 та 5 школи поділили 2 місце, 11 та 6 школи поділили 3 місце.

Переможцями «майстер-класу» стали команда «Ритм» з с. Вигон (кер. І.Власенко), пластуни гуртка «Куниці», керівник В. Гавриленко та гурток «Перлина» з Базарьянки (кер. В.Саченко).

Після закінчення змагань учасникам табору було запропоновано послухати українські пісні у виконанні відомих в Україні та за її межами виконавців – керівника групи «Русичі» Богдана Нікируя (Білгород-Дністровський) та керівника гурту «Самі Свої» Олега Сухарєва (Київ). Ті хто зостався, мов зачаровані слухали живу музику, а після концерту попробували «пограти» на інструментах музикантів – гітарі, скрипці, флейті. На жаль не всі делегації від шкіл залишились на концерт…

А у справжніх туристів пісня біля вогнища – одна з найцікавіших «сторінок» туризму.

Увечері пластуни та туристи дивилися відео про мандрівки і акції пластунів станиці Білгород.

Зранку знову змагання. Але на цей раз вже на трасі, де необхідно використовувати спеціальне спорядження та туристичну техніку. Діти навчаються сходженню по крутим схилам, використовуючи альпіністський льодоруб, переправі по крутопохилій переправі, знаходженню азимута та користуванню GPS-навігатором.

Спонсори нашого заходу – спортивний віндсерфінг-клуб «Ульот» (директор Андрєєнков Віктор) надали можливість дітям навчитися азам віндсерфінгу та надали фінансову допомогу. Віктор – випускник нашого клубу мандрівників «Вершина». На гроші спонсорів ми придбали палатку, кілька альпіністських систем.

Переможці другого дня змагань: змішані гуртки – Дельфіни (1 місце), «Перлина» і «Бубурі» 2-ге і третє. Переможці нагороджені медалями, а всі команди тортами від спонсора нашого свята!

Не можна не відзначити також самих молодих учасників нашого табору 3-класників ЗОШ №3 під керівництвом Н. Бурачок. Надія вже має досвід виховника гуртка на нашому таборі «Чорне море 2011» і з задоволенням залучає дітей свого класу до одного з найкращих та найцікавіших способів оздоровлення з малого віку – туризму та скаутінгу!

Ще у таборі працювали В. Каракозов та О.Філіппов – туристи клубу зі стажем та досвідом. Гостями табору були О.Гаркавченко, що очолює Одеську округу ПЛАСТУ-НСОУ та керівниця пластового гуртка Одеського Центру «Дон Боско» Олена Пономаренко та старий турист з Овідіополя В. Алтинов. Завдяки праці цих людей свято пройшло цікаво і насичено!

Ось так пройшли 3 дні святкування у рамках 100-річчя ПЛАСТУ-НСОУ Всесвітнього дня туризму!

А на нас чекає спортивна мандрівка по гірському Криму на осінніх канікулах! До зустрічі на туристичних стежинах!




Білгород-Дністровська міська рада, 2024 рік