Щодо нещасних випадків на виробництві


12.07.2018 09:23 210

Нещасний випадок – обмежена в часі подія або раптовий вплив на працівника небезпечного виробничого фактора чи середовища, що сталися у процесі виконання ним трудових обов’язків, внаслідок яких заподіяно шкоду здоров’ю або настала смерть.

 

Передбачити настання нещасного випадку неможливо, але попередити його – можна. Законом України «Про охорону праці» обов’язок щодо створення на робочих місцях належних, безпечних і здорових умов праці покладено на роботодавця. З метою запобігання нещасним випадкам керівники підприємств мають забезпечити функціонування системи управління охороною праці. Особливо актуальними питаннями у сфері охорони праці є організація проведення роботодавцями навчання, інструктажів, медичних оглядів працівників, забезпечення їх спеціальним одягом, взуттям та іншими засобами індивідуального захисту (касками, навушниками, окулярами, респіраторами, поясами та інше).

 

Хто має повідомити про настання нещасного випадку?

Роботодавець зобов’язаний протягом однієї години передати з використанням засобів зв’язку та протягом доби на паперовому носії повідомлення про нещасний випадок Фондові за місцезнаходженням підприємства, первинній організації профспілки. Протягом доби утворюється комісія у складі не менш як три особи та проводиться розслідування нещасного випадку.

 

Які причини настання нещасних випадків на виробництві?

Аналіз причин настання нещасних випадків показує, що вони стаються у більшості випадків (понад 60 відсотків) з організаційних причин (це - порушення трудової і виробничої дисципліни, невиконання вимог інструкцій з охорони праці тощо).

 

Яку допомогу роботодавцям у створенні належних умов праці надає Фонд соціального страхування?

Фонд вивчає стан умов, безпеки, охорони праці, профілактичної роботи на підприємствах та надає роботодавцям консультативну, методичну та інформаційну допомогу. У Фонді створена служба страхових експертів з охорони праці, працівники якої сприяють роботодавцям у проведенні профілактичних заходів, спрямованих на усунення шкідливих і небезпечних виробничих факторів.

 

На які види виплат та соціальних послуг має право працівник, з яким стався нещасний випадок?

У разі настання нещасного випадку Фонд виплачує застрахованим особам страхові виплати, зокрема у разі встановлення стійкої втрати професійної працездатності:

- одноразову страхову виплату потерпілому, розмір якої визначається відповідно до ступеня втрати професійної працездатності, виходячи з 17 розмірів прожиткового мінімум для працездатних осіб, встановленого законом на день настання права потерпілого на страхову виплату (якщо особі у зв’язку з нещасним випадком на виробництві встановлено втрату професійної працездатності 50% то розмір одноразової допомоги станом на липень 2018 року складе 15648,5 грн.);

- щомісячну страхову виплату, яка встановлюється відповідно до ступеня втрати професійної працездатності та середньомісячного заробітку, що потерпілий мав до ушкодження здоров'я (розмір щомісячної страхової виплати потерпілому, якщо заробіток у нього складає 8000 грн. та втрата працездатності 50%, становитиме щомісячно 4000 грн.).

 

Фонд виплачує допомогу по тимчасовій непрацездатності в розмірі 100 відсотків середнього заробітку, фінансує витрати на медичну та соціальну допомогу. Види виплат і соціальних послуг, які надаються Фондом потерпілим особам визначені Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

Фонд соціального страхування закликає роботодавців та працівників дотримуватися вимог у сфері охорони праці.

О.І. Гаврилюк експерт з охорони праці Білгород-Дністровського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Одеській області




Білгород-Дністровська міська рада, 2024 рік