Начальник
управління Пенсійного фонду України
в м. Білгороді-Дністровському та
Білгород-Дністровському районі
Г.Р. Ядвіга
Пенсійне забезпечення посадових осіб органів місцевого самоврядування здійснюється на умовах, визначених Законом України “Про службу в органах місцевого самоврядування”.
Згідно зі статтею 21 цього Закону пенсійне забезпечення посадових осіб органів місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби — не менш як 10 років, здійснюється в порядку, визначеному законодавством України про державну службу, тобто на умовах, передбачених статтею 37 Закону України “Про державну службу” (далі -Закон про державну службу).
Згідно зі статтею 37 Закону про державну службу (в редакції чинній з 1 жовтня 2011 року) на пенсію державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 років, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, за наявності страхового стажу для чоловіків — 35, для жінок — 30 років, у тому числі стажу державної служби — не менш як 10 років, та які на час досягнення такого віку працювали на посадах державних службовців.
Посадовим особам місцевого самоврядування, які працювали на виборних посадах в органах місцевого самоврядування вісім років і більше або впродовж повних двох і більше скликань, починаючи зі скликання 1990 року, за наявності страхового стажу, потрібного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини 1 статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (для жінок — 30 років, для чоловіків — 35), призначається пенсія відповідно до цього Закону незалежно від того, де вони працювали перед призначенням пенсії.
Пенсія в такому разі обчислюється в порядку, передбаченому для державних службовців, із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, за останньою обійманою виборною посадою на день призначення пенсії.
Посадовим особам органів місцевого самоврядування за певних умов призначають також пенсію по інвалідності. Обов’язковою умовою для призначення такої пенсії є визнання особи інвалідом І або ІІ групи не залежно від причини її інвалідності в період перебування на службі в цих органах.
Пенсії по інвалідності призначають у розмірах, передбачених у законодавстві України про державну службу, після того, як особи припиняють службу в органах місцевого самоврядування та/або державної служби та мають стаж державної служби не менш як 10 років і стажу, визначеного для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». У разі повернення зазначених осіб на службу в органи місцевого самоврядування або на державну службу виплату пенсії відповідно до цього закону зупиняють до того часу, коли вони звільняються з роботи або досягнуть граничного віку перебування на службі в органах місцевого самоврядування чи на державній службі. Тоді вони матимуть право на одержання пенсії, яку призначають на загальних підставах.
Під час призначення пенсії відповідно до Закону про державну службу відбувається поступове підвищення пенсійного віку для жінок з 55 до 60 років та чоловіків з 60 до 62 років. Підвищення пенсійного віку здійснюється за такою схемою:
Для жінок, які народилися:
з 1 квітня по 30 вересня 1957 року - 56 років;
з 1 жовтня 1957 року по 31 березня 1958 року - 56 років 6 місяців;
з 1 квітня по 30 вересня 1958 року - 57 років;
з 1 жовтня 1958 року по 31 березня 1959 року - 57 років 6 місяців;
з 1 квітня по 30 вересня 1959 року - 58 років;
з 1 жовтня 1959 року по 31 березня 1960 року - 58 років 6 місяців;
з 1 квітня по 30 вересня 1960 року - 59 років;
з 1 жовтня 1960 року по 31 березня 1961 року - 59 років 6 місяців;
з 1 квітня по 31 грудня 1961 року - 60 років
Для чоловіків, які народилися:
з 1 січня по 31 грудня 1953 року - 60 років 6 місяців;
з 1 січня по 31 грудня 1954 року - 61 рік;
з 1 січня по 31 грудня 1955 року - 61 рік 6 місяців.
Слід зауважити, що обов'язковими умовами для призначення пенсії за нормами Закону України “Про службу в органах місцевого самоврядування” після набрання ним чинності (4 липня 2001 року) є:
досягнення пенсійного віку;
наявність статусу посадової особи органів місцевого самоврядування;
необхідний страховий стаж і стаж роботи в органах місцевого самоврядування.
Згідно зі статтею 22 цього Закону до стажу служби в органах місцевого самоврядування зараховується період роботи на посадах, на які поширюється чинність цього Закону, а також на посадах і в органах, час роботи в яких зараховується до стажу державної служби.
Категорії посад в органах місцевого самоврядування визначені статтею 14 Закону, а стаж державної служби - статтею 25 Закону про державну службу і Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 року № 283.
Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Порядок визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям, а також посадовим особам місцевого самоврядування регулюється постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 “Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії”.
Основним принципом цієї постанови є те, що під час призначення пенсії держслужбовця:
посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років враховуються в розмірах, встановлених на день призначення пенсії;
розмір виплат, крім вищезазначених, що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи поспіль перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв упродовж цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається діленням загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи поспіль перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи поспіль відповідно на 24 або 60.
За бажанням посадових осіб місцевого самоврядування, які працювали на виборних посадах в органах місцевого самоврядування вісім і більше років або протягом повних двох і більше скликань, починаючи із скликання 1990 року, і на момент виходу на пенсію не перебувають на службі в органах місцевого самоврядування, розмір вищезазначених виплат може визначатися у порядку, передбаченому у підпункті 2 пункту 4 цієї постанови, а саме: в середньому розмірі, визначеному за відповідною посадою в місяці призначення пенсії.
Достроково призначена пенсія відповідно до статті 26 Закону України “Про зайнятість населення” та статті 21 Закону України “Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні” в період до досягнення пенсійного віку, встановленого Законом про державну службу, працюючим пенсіонерам (незалежно від обійманої посади) не виплачується.
Слід нагадати, що пенсія, призначена відповідно до статті 37 Закону про державну службу, у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії в порядку й на умовах, передбачених цим Законом, законами України “Про статус народного депутата України”, “Про прокуратуру”, “Про наукову і науково-технічну діяльність”, виплачується у розмірі, обчисленому відповідно до Закону про пенсійне страхування, а після звільнення з таких посад — у розмірі, обчисленому відповідно до Закону про державну службу. Особам, які отримують пенсію державного службовця при працевлаштуванні на роботу, яка не дає права на призначення пенсії за спеціальними законами, пенсія виплачуватиметься за нормами Закону про державну службу.
Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Обмеження пенсії максимальним розміром, установленим Законом України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи”, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія була призначена до набрання ним чинності, тобто до 1 жовтня 2011 року.
Порядок виплати пенсії працюючим пенсіонерам, установлений цим Законом, також не поширюється на пенсіонерів, яким призначено пенсію і які влаштувалися на роботу до набрання чинності цим Законом.
Тобто особа, яка одержує пенсію, призначену відповідно до Закону України “Про службу в органах місцевого самоврядування”, і на момент набрання чинності Законом України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” продовжує працювати в органах місцевого самоврядування або на державній службі, матиме право на одержання такої пенсії в період роботи на названих посадах. Особам, які одержують пенсію як посадові особи органів місцевого самоврядування і на 1 жовтня 2011 року не працювали, в разі працевлаштування на роботу після 1 жовтня 2011 року на посаду державного службовця, посадової особи органу місцевого самоврядування пенсія буде виплачуватися на загальних підставах до звільнення з таких посад.