Обережно карантинний шкідник - середземноморська плодова муха


21.01.2021 09:01 324

Ceratitis capitata Wied. – середземноморська плодова муха - широкий поліфаг, пошкоджує близько 200 видів рослин із різних родин, однак найбільше апельсини, мандарини, грейпфрути, авокадо, хурму, інжир, банани, лимони, суниці, гранати, манго, мушмулу, груші, яблука, сливи, черешні, виноград, фініки, томати, баклажани, перець. На плодах видно місце проколу, який робить самка під час яйцекладки.

За розміром середземноморська плодова муха трохи менше звичайної домашньої мухи – 4,5 мм., має специфічне забарвлення. Це один з найшкідливіших видів.

Батьківщиною середземноморської плодової мухи є Марокко, але вона значно поширена у всіх країнах Середземномор’я, де вирощують цитрусові культури. Її неодноразово завозили до Одеської області з Туреччини, Сирії та Єгипту. В Австрії цей шкідник з’явився у 1954 році, а вже у 1956 році в садах, на околицях Відня муха пошкодила 90-100% плодів. На півдні Німеччини втрати абрикос від середземноморської плодової мухи досягли 80%, персиків – 100%. Останнім часом муха поширилася також у Південній та Північній Америці. Збитки від цього виду, завезеного в Каліфорнію в 1980–90-х роках, оцінюються в сотні мільйонів доларів США щорічно. Середземноморську плодову муху в Україні регулярно виявляють при інспектуванні та фітосанітарній експертизі імпортних фруктів.

Ушкоджені плоди зовні не відрізняються від здорових, при натисканні вони продавлюються. Розрізавши пошкоджені плоди, всередині можна виявити білувато-кремових личинок мухи. На шкірці персиків, в місцях проколів з’являються краплини камеді. На апельсинах, айві, яблуках ушкоджені місця тверднуть і темнішають; частіше ушкоджені місця виявляють з нижнього боку висячих плодів. На плодах цитрусових культур в місцях проколу тканини розм’якшуються, набувають інтенсивного червоного кольору і утворюється горбик.

В стиглих плодах личинки розвиваються швидше, ніж в зелених. Дорослі особини з’являються через 6-11 днів. Середземноморська плодова муха відноситься до групи найбільш небезпечних і шкодочинних видів практично у всіх країнах світу, де вирощуються рослини, які вона пошкоджує. Практично муха не переносить менше 0 *С. Імаго живе 6-8 місяців – за цей період може відкласти до 100 яєць, а в середньому до 300.

Фітосанітарні заходи. Щоб не допустити проникнення середземноморської плодової мухи з країн, де зафіксований цей шкідник, овочі та фрукти ретельно перевіряються при ввезенні в Україну державними фітосанітарними інспекторами та в фітосанітарних лабораторіях. Найчастіше фахівці фітосанітарних лабораторій виявляють середземноморську плодову муху у вантажах з Туреччиниі, Єгипту. У зимовий період, коли серед українців збільшується споживання фруктів, в тому числі і цитрусових, фахівці виявляють середземноморську плодову муху саме в цій продукції. Тому з метою запобігання проникнення шкідника на територію України, поряд з іншими об’єктами регулювання державні фітосанітарні інспектори контролюють вантажі з різноманітними імпортними овочами і фруктами. Вантажі імпортних плодів дозволено завозити до України за наявності фітосанітарного сертифікату країни-імпортера та за умови відсутності в них карантинних організмів (в т.ч. C. сapitata) Нажаль іноді імпортери порушують міжнародні та українські фітосанітарні вимоги і в результаті державні фітосанітарні інспектори виявляють карантинні організми. Після підтвердження виявлення карантинного шкідника, заражений вантаж направляють на спеціальну обробку, що призводить до загибелі мухи. У крайніх випадках, він може бути знищений або повернений до країни-імпортера.




Білгород-Дністровська міська рада, 2024 рік