Начальник управління охорони здоров'я щодо медичної реформи на території Білгорода-Дністровського та району


14.04.2017 06:54 375

Темі утворення госпітальних округів був присвячений брифінг начальника управління охорони здоров'я Білгород-Дністровської міської ради Тетяни Сибірцевої, проведений для журналістів ЗМІ.

За словами Т. Сибірцевої, питання реформування медичної допомоги на території міста та району вивчалося спеціалістами з 2008 року. Дві робочі групи з реформування у 2012 році дійшли висновків щодо однієї лікарні для забезпечення жителів міста та району стаціонарною медичною допомогою з метою зменшення видатків на комунальні платежі, виключення дублювання медичних структур у обох закладах та видатків на їх утримання. У 2013 році Білгород-Дністровська міська (2 рішеннями) та Білгород-Дністровська районна рада (4 рішення) приймають доленосні рішення щодо створення «єдиного медичного простору» для жителів міста та району завдяки реорганізації існуючих установ. Але, довести до виконання рішення районної ради заважали політичні та інші моменти.

Актуальним питання реформування медичної галуззі стало наприкінці 2016 року у зв’язку із запропонованою Міністерством охорони здоров'я України медичною реформою зі створенням «медичних округів» та розподілом принципів фінансування на первинну та вторинну медичну допомогу. Відповідно до впровадженої Міністерством охорони здоров'я України реформи системи охорони здоров'я зі створенням «госпітальних округів», на виконання постанов КМУ від 17.02.2010 №208 «Деякі питання удосконалення системи охорони здоров'я» та від 30.11.2016 №186 «Про затвердження порядку створення госпітальних округів», заплановано забезпечення медичної допомоги населенню території міста та району у межах єдиного «госпітального округу». Кількість «госпітальних округів» визначає Одеська облдержадміністрація за поданням Департаменту охорони здоров'я та соціального захисту населення до МОЗ України, а Кабінет Міністрів України затверджує постановою. Тільки 100 госпітальних округів України отримає державне фінансування з 2018 року після затвердження. Всі інші мають вирішувати питання за власний рахунок. В березні 2017 року в 11 областях вже затверджено госпітальні округи, інші території у процесі їх створення.

Т. Сибірцева нагадала присутнім, що питання реформи закладів охорони здоров'я неодноразово вирішувалися на території міста та району. Так, рішенням Білгород-Дністровської міської ради від 31 травня 2013 року №614 була надана згода на передачу функцій організації та надання первинної медико-санітарної допомоги населенню міста Білгорода-Дністровського у Білгород-Дністровському міськрайонному Центрі первинної медико-санітарної допомоги, який належить до спільної власності територіальних громад, сіл, селищ, міст Білгород-Дністровського району, який мали створити при реорганізації Білгород-Дністровської ЦРЛ. Цим же рішенням Білгород-Дністровська міська рада надала згоду на виконання функцій організації та надання медичної допомоги вторинного рівня (стаціонарної та амбулаторно-поліклінічної консультативної) населенню Білгород-Дністровського району у Білгород-Дністровській міськрайонній багатопрофільній лікарні.

Білгород-Дністровська районна рада рішеннями від 12 липня 2013 року №434 та №435 надала відповідні згоди для розмежування І та ІІ медичної допомоги населенню Білгорода-Дністровського району. Але, рішення райради залишилися не виконаними впродовж до 2017 року.

Після затвердження постанов КМУ щодо створення «госпітальних округів», удруге розпочалась робота з впровадження реформування. Білгород-Дністровська районна рада, рішеннями від 03.03.2017 року №282-VII «Про передачу в оренду майна, яке знаходиться в оперативному управління Комунального закладу «Білгород-Дністровська центральна районна лікарня» та є спільною комунальною власністю територіальних громад району, управління яким здійснює районна рада, комунальному закладу «Білгород-Дністровська міськрайонна багатопрофільна лікарня», надала згоду на передачу функцій організації вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги населенню Білгород-Дністровського району в КЗ «Білгород-Дністровська міськрайонна багатопрофільна лікарня» та погодилась виконувати функції організації та надання медичної допомоги первинного рівня населенню міста. Рішеннями Білгород-Дністровської районної ради від 03.03.2017 №280-VII «Про перейменування КЗ «Білгород-Дністровська центральна районна лікарня та затвердження статуту та структури КЗ «Білгород-Дністровський міськрайонний центр первинної медико-санітарної допомоги» в новій редакції», та від 03.03.2017 №281-VII «Про надання згоди на передачу функції організації та надання медичної допомоги вторинного рівня населенню Білгород-Дністровського району КЗ «Білгород-Дністровська міськрайонна багатопрофільна лікарня» та надання згоди на виконання функції щодо надання медичної допомоги первинного рівня населенню міста Білгорода-Дністровського КЗ «Білгород-Дністровська центральна районна лікарня», було у друге запропоновано забезпечити фінансово-економічне та структурно-організаційне розмежування рівнів надання медичної допомоги населенню району.

Первинна медико-санітарна допомога - це допомога дільничних лікарів сімейної медицини, лікарів педіатрів і терапевтів дорослому та дитячому населенню за місцем їх проживання у амбулаторіях загальної практики-сімейної медицини (АЗПСМ), у сільській місцевості - фельдшерів та акушерок на ФАПі. Фінансування вказаних спеціалістів з 2018 року має бути за рахунок місцевого бюджету та бюджетів територіальних громад при їх створенні. Розташування первинної допомоги для жителів району майже не зміниться, враховуючи наявну мережу амбулаторій та ФАПів, для жителів міста запропоновано наближення дільничних спеціалістів до місця проживання населення. Так, жителів мікрорайонів Сонячна, Паркова, Південна та Перемоги обслуговувати спеціалісти сімейної амбулаторії, яка залишиться у будівлі поліклініці по вул. Пирогова, а для жителів центральної та старої частин міста спеціалісти будуть приймати у Центрі ПСМД у будівлі поліклініки по вул. Свято-Гіоргіївській (зараз ЦРЛ). Ліжка денного перебування будуть функціонувати при АЗПСМ та у Центрі для зручності населенню. Заплановано влаштування сімейної амбулаторії для жителів вулиць Переможненської та Кишинівської для зручного доступу до лікарів. Тому, принцип – первинна медична допомога має бути максимально наближеною до місць компактного проживання жителів вкрай актуально та буде реалізовано. За розрахунками та рекомендаціями МОЗ України, лікарі загальної практики мають вирішувати 70-80% питань пацієнтів, а за потреби, залучати вузьких спеціалістів з ІІ рівня надання консультативної медичної допомоги.

Вторинна спеціалізована медична допомога - це послуги, які надаються амбулаторно лікарями-спеціалістами(невролог, окуліст, кардіолог, хірург, травматолог та ін.), а також всі види стаціонарної допомоги. Фінансування цієї категорії спеціалістів з 2018 року передбачається повністю за рахунок держбюджету, тому до формування бюджетного запиту у другому півріччі має бути завершено всі розподільні процедури. Розташування цих спеціалістів для забезпечення консультативної допомоги буде здійснено у поліклініці по вул. Пирогова, в планах - розширення надання консультативних медичних послуг у старій частині міста. Стаціонарна медична допомога також має бути розширена враховуючи наявне населення міста та району та потребу у літній період. Відповідно до вимог національних стандартів надання медичної допомоги, враховуючи потребу у суміжних спеціалістах при екстрених ситуаціях та наявний час до їзду, всіма членами робочих груп з реформування було вирішено схему розташування стаціонарних відділень провести на базі лікувальних корпусів обох лікарень без розташування у с. Шабо.

Передбачається, що лікарня інтенсивного лікування другого рівня буде включати в себе 457 ліжко-місць цілодобового перебування. До наявної структури відділень буде введено додаткові відділення - кардіологічне, ЛОР-офтальмологічне та діагностичне. За нормативами МОЗ лікарня має обслуговувати понад 120 тис. населення. Допомогу вагітним та роділлям будуть надавати у перинатальному центрі на 80 ліжко-місць з жіночою консультацією. Для розташування лікувальних корпусів будуть задіяні терапевтичний та хірургічний корпуси ЦРЛ. Передбачено збереження ургентної цілодобової допомоги за наявними 5 лікарськими спеціальностями (хірургія, травматологія, реаніматологія, педіатрія та акушерство) та забезпечення діагностичних служб лабораторії та рентген-діагностики. Стоматологічна допомога буде надаватися у стоматологічній поліклініці, а також у стомат-кабінетах амбулаторій за наявним розташуванням на території району. Закінчиться процес створення госпітального округу повинен у другому півріччі 2017 року для вчасного формування бюджетного запиту на 2018 рік із змінами фінансування.

“Хочу запевнити, що при розподілі рівнів надання медичної допомоги обома робочими групами було вирішено та проголошено ключовим принципом – провести реформу без скорочень персоналу та ліжкового фонду. І всупереч побоюванням, скорочень персоналу не передбачено. Навпаки, наявний дефіцит лікарів суттєво зменшиться, але не зникне зовсім, - підкреслила Тетяна Сибірцева. - У структурі госпітального округу за нормативними документами також передбачено лікарня планового лікування, лікарня відновного лікування для реабілітації важкохворих та соціального супроводу осіб з обмеженими можливостями та хоспісний заклад”.


Підписуйтесь на наш Telegram канал, та отримуйте офіційні новини миттєво https://t.me/AkkermanOfficial

При публікації матеріалу прохання вказувати джерело за допомогою гіперпосилання на сайт Білгород-Дністровської міської ради https://bilgorod-d.gov.ua



Білгород-Дністровська міська рада, 2024 рік