Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту в бібліотеках Білгорода-Дністровського


28.01.2019 14:38 1292

27 січня у світі відзначається Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту. Україна на державному рівні вшановує жертв трагедії з 2012 року. Генеральна асамблея ООН прийняла 1 листопада 2005 року Резолюцію № 60/7, у якій говориться, що «Голокост, який привів до знищення однієї третини євреїв і незліченної кількості представників інших національностей, буде завжди слугувати всім людям пересторогою про небезпеки, які приховують у собі ненависть, фанатизм, расизм та упередження…». Дата 27 січня обрана не випадково: саме цього дня 1945 року війська 1-го Українського фронту звільнили в’язнів найбільшого гітлерівського концтабору смерті Аушвіц - Біркенау неподалік польського Освенціма.

Варто нагадати, що Голокост з грецької перекладається як "всеспалення" й означає систематичне переслідування і знищення (геноцид) євреїв нацистською Німеччиною і колабораціоністами протягом 1933-1945 років. У ширшому розумінні, Голокост – систематичне гоніння і знищення людей за ознакою їхньої расової, етнічної, національної приналежності, сексуальної орієнтації або генетичного типу, як неповноцінних, шкідливих. Масовою братською могилою і символом Голокосту в Україні став Бабин Яр. До 1943 року Бабин Яр залишався місцем регулярних розстрілів і захоронень. Серед постраждалих – роми, душевно хворі, українські націоналісти. Після зайняття Одеси румунські військові розстріляли близько 20 000 місцевих євреїв; біля Богданівки Одеської (нині – Миколаївської) області румуни знищили понад 40 000 євреїв. Загалом на землях Бессарабії та Буковини були  знищені більше 300 000 євреїв. В пам'ять про невинно убієнних за національними, етнічними, релігійними, культурними ознаками в КУ «Централізована бібліотечна система» відбулися історично – просвітницькі бібліотечні заходи. В ЦМБ ім. М. Горького створено коментований Інтернет - слайд «Голокост і людська гідність», в бібліотеці для дітей та юнацтва проходив медіа – перегляд «Дзвони пам’яті», в бібліотеці ім. М. Кропивницького - пам’ятна година «Голокост: душа горить і тане мов свіча».

Схиляємо голови у скорботі за навіки полеглими у безіменних могилах і печах крематоріїв. Зробимо все можливе, щоб найбільші суспільні цінності – свобода, гуманізм, мир та злагода – завжди панували на нашій українській землі!

 




Білгород-Дністровська міська рада, 2024 рік