Легалізація трудових відносин сьогодні – достойна пенсія завтра


13.01.2020 14:14 265

   В Україні гостро постала проблема легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення. В наш непростий час чимало громадян живуть днем нинішнім, надаючи перевагу тимчасовим вигодам, чим сприяють розвитку такого негативного явища, як “тіньова зайнятість“ (використання найманої праці без офіційного працевлаштування). Погоджуючись працювати без належного оформлення, людина, перш за все, шкодить сама собі. Насамперед, втрачає свій страховий стаж, що особливо відчутно позначиться на розмірі майбутньої пенсії, так як наповнення гаманця вітчизняного пенсіонера прямо пропорційно залежить від розміру заробітної плати, з якої сплачувались внески та періоду трудової діяльності.

   Виплата заробітної плати у “конвертах” – тягар сучасності, який несе за собою багато негараздів як країні, так і кожному з нас. Нелегальна заробітна плата зменшує надходження до бюджетів та державних соціальних фондів.

   Працівники, які одержують гроші “в конвертах”, є заручниками самих себе. Отримуючи нелегальну винагороду в результаті домовленості з роботодавцем, вони позбавляють себе соціальних виплат та гарантій.

   Усна домовленість жодним чином не фіксується юридично, роботодавець сплачує стільки, скільки вважає за потрібне і доти, поки вважає за потрібне. Працівник не має жодних доказів на підтвердження дійсного розміру своєї заробітної плати та трудового стажу. Необхідно усвідомити, що згода громадян отримувати зарплату “в конвертах” позбавляє їх соціального захисту. Адже пенсію вони матимуть тільки з офіційно нарахованої суми заробітної плати.

   Законом України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” передбачено, що страховий стаж – це період, протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Тобто, якщо працівнику нарахована заробітна плата не менше законодавчо встановленого мінімального рівня і з неї сплачено страхові внески до Пенсійного фонду України (а з 01.01.2011 року – єдиний соціальний внесок відповідно до Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування”), то такий місяць повністю враховується в страховий стаж і заробітна плата за цей місяць враховується для обчислення пенсії.

   Якщо ж сума нарахованої заробітної плати, з якої сплачені внески, менша за мінімальний рівень, страховий стаж становить неповний місяць і обчислюється пропорційно заробітній платі.

   Якщо з якихось причин роботодавець не сплачує внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування за своїх найманих працівників (причиною може бути і виплата заробітної плати “в конвертах” без сплати страхових внесків, і нарощування заборгованості як з виплати заробітної плати, так і зі сплати страхових внесків), то періоди, за які не сплачені внески, “випадають” із страхового стажу найманого працівника та не включаються в заробіток для розрахунку розміру пенсії.

Начальник відділу супроводження

інформаційних систем та електронних

реєстрів № 5 управління інформаційних

систем та електронних реєстрів Л.Д. Марунченко




Білгород-Дністровська міська рада, 2024 рік