Колективний договір: узгоджуємо із законодавством про оплату праці, які саме зміни слід внести до колективних договорів


27.09.2017 11:13 376

Нагадаємо: з прийняттям Закону України від 06.12.2016 р.№1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 1774) Кодекс законів про працю України (далі – КЗпП) та Закон України «Про оплату праці» від 24.03.1995 р.№108/95-ВР (далі — Закон про оплату праці) зазнали з початком 2017 року істотних змін. У зв’язку зі зміною структур мінімальної заробітної плати, окремі положення колективних договорів почали суперечити законодавству. Закон № 1774 зобов’язав сторони, які уклали колективні договори, узгодити їх із законодавством (п. 5 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення»). 23 серпня 2016 року підписано Генеральну угоду про регулювання основних принципів і норм реалізації соціально-економічної політики і трудових відносин в України, що також потребує переглянути діючі колективні договори.

До колдоговору обов’язково вносять зміни, зумовлені змінами законодавства або колективних угод вищого рівня, що поширюються на сторони колективного договору.

Нині тарифні сітки та інші системи оплати праці базують на прожитковому мінімумі для працездатних осіб, установленому на 1 січня поточного року.

Введено нові поняття до Закону про оплату праці: «мінімальний посадовий оклад», нижня межа якого теж — прожитковий мінімум (ст. 6); - «доплата до мінімальної зарплати» (ст. 3-1).

Мінімальна заробітна плата (МЗП) не застосовується в колективних договорах як розрахункова величина з 01.01.2017 р.

Суть необхідних змін до колективних договрів:

1) встановити мінімальний посадовий оклад (тарифну ставку) у розмірі, не меншому за прожитковий мінімум, для працездатних осіб на 1 січня календарного року (ст. 6 Закону про оплату праці). У 2017 році — 1600 грн.;

2) змінити співвідношення оплати праці працівників до МЗП на співвідношення до прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 1 січня відповідного року;

3) прописати норму про доплату до рівня МЗП, якщо нарахована зарплата за повністю виконану місячну (годинну) норму праці нижче законодавчо встановленого розміру мінімальної зарплати (у 2017 році місячна — 3200 грн., годинна — 19,34 грн.).

Сторони можуть визначіти в колективному договорі ювілейні та святкові дати підприємства, з нагоди яких преміюватимуть своїх працівників.

Нагадуємо, що роботодавець має дотримуватися норм і гарантій, установлених законодавством про оплату праці, навіть якщо відповідні зміни ще не внесено до колективного договору. Це стосується нарахування зарплати за виконану місячну (годинну) норму праці в розмірі, не меншому за мінімальну заробітну плату, та доплату до її рівня, якщо працівник виконав норму.

Старший інспектор Головного

Управління Державної служби

України з питань праці в Одеській області І.Б.Сорокін




Білгород-Дністровська міська рада, 2024 рік