Кінозвіт про фільмування «Джері» зібрав аншлаг у Білгороді-Дністровському


04.02.2020 14:59 341

Презентація підсумків підготовки до зйомок фільму «Джеря» продовжила розпочату у вересні минулого року серію спільних публічних акцій просвітницької ініціативи Олександра Маркевича «Аккерманіка» та центральної міської бібліотеки ім. М. Горького. 31 січня в Ультрамариновому залі кінокомплексу «Атмосфера» були представлені матеріали від творчої групи, яка за підтримки Українського культурного фонду готує екранізацію класичного твору української літератури - повісті Івана Нечуя-Левицького «Микола Джеря».

Кінематографісти працювали у трьох регіонах України з метою відтворити шляхи цього героя. Серйозну увагу приділили Бессарабії. Зокрема, побували у Білгороді-Дністровському, його навколишніх селах Шабо і Випасному, Дністровій дельті.

Завдяки технічним можливостям сучасного комплексу «Атмосфера» і добрій волі його керівництва, документальний щоденник кіноекспедиції, промо і тизер майбутнього фільму демонструвалися на широкому екрані у відповідному кіноформаті. Суттєву інформаційну підтримку акції надали радіо Аккерман 102.9 FM, газети «Слово Придністров’я» і «Торнадо-Пресс», офіційний сайт міста, портали «Наше місто» і Akkerman.UA, Перший муніципальний телеканал.

Представлення громаді підсумків підготовки до екранізації класичної повісті Івана Нечуя-Левицького, дія якої відбувається і в нашому краї, викликало неабияку цікавість. Зал був повністю заповнений. Приїхали люди і з навколишніх сіл. Також акцію відвідали очільники управлінь культури Білгорода-Дністровського і Шабо.

Провідні спеціалісти центральної міської бібліотеки Олена Штереб і Марина Станцій, які опікуються краєзнавчим напрямком, розповіли авдиторії про життєвий і творчий шлях Івана Нечуя-Левицького, його класичну повість «Микола Джеря», її зв’язок з історією Бессарабії. Завершення показу документального щоденника кіноекспедиції численні глядачі вітали гучними оплесками.

Авдиторія мала змогу спілкуватися з режисеркою Іриною Правило за допомогою Skype. Очільниця проєкту з широкого екрану привітала громаду: «Бессарабія і Аккерман - неповторні. Вони є важливим етапом у житті і творчості Івана Нечуя-Левицького, який неможливо оминути. Бажання яскраво відтворити цей край у нашому фільмі тільки зміцнюється».

За словами режисерки, подібний показ і жива реакція людей наближають реалізацію задуму. Наразі передпродакшен стрічки завершується, сценарій фільму вже фіналізується. Також вибудовується стратегія пошуку необхідного фінансування, бо дещо незрозумілою є ситуація навколо функціонування Держкіно. Вона залишає під питанням подальше забезпечення екранізації повісті Івана Нечуя-Левицького з цього напрямку. Але ми розглядаємо й інші варіанти фінансування. Це, зокрема, пошук грантів у інших українських інституціях, а також за кордоном, залучення меценатів, організація кампаній спільнокошту. Тому, чим більше людей об’єднаються навколо проєкту, чим сильнішою буде наша громада - громада «Джері», тим більшою є вірогідність, що фільм відбудеться», - підкреслила Ірина Правило.

В свою чергу, глядачі поділилися з творчою групою своїм баченням можливостей відтворити життя Миколи Джері біля Аккерману. Представники місцевих творчих колективів запропонували власні варіанти музичного супроводу, народних танців тощо. Авдиторія була єдиною в думці, що екранізація повісті «Микола Джеря» дуже потрібна, і відповідальні структури не мають ігнорувати цей задум. Захід завершився кінопрем’єрою тизеру майбутнього фільму «Джеря. А завтра була воля».

«Це був вечір руйнування кліше і стереотипів. Повний зал і жваве обговорення яскраво продемонстрували живу цікавість Білого міста на Дністрі до сучасного українського кінопроцесу. Документальний щоденник і діалог з режисеркою, чуттєве промо і атмосферний тизер зустрічали щирими оплесками. Показовою є вдячність земляків, які високо оцінили відкритість творчої групи «Джері». По суті, показ став першим звітом кінематографістів перед нашою громадою за багато років різноманітних зйомок в унікальних локаціях Аккермана», - зазначив організатор показу, краєзнавець Олександр Маркевич.




Білгород-Дністровська міська рада, 2024 рік