Білгород-Дністровський ансамбль”Веселка” виступив з концертами в Румунії


05.12.2019 08:23 1664

З 1 по 3 грудня 2019 року народний ансамбль української народної музики «Веселка» Білгород-Дністровського центру культури та дозвілля (керівники – Михайло та Валентина Нікіруй) з концертними програмами відвідали Румунські землі, що мають особливе історичне значення для українців і для нашого регіону зокрема.

Це – острови Дунайської дельти і частина Добруджі між Свято-Юрським (Георгіївським) гирлом і озером Гасан, де у XVIII столітті почали селитися козаки Задунайської Січі. На цій території й до цих пір живуть нащадки непокірних задунайських козаків, які не хотіли здаватися московській цариці Катерині ІІ.

Історія свідчить, що спочатку ватаги запорожців, певно за умовою, складеною ще на Січі, прямували на Дністровський лиман до турецького Білгорода (Аккермана). Білгородський паша зустрів запорожців сприятливо, допоміг харчами і дозволив стати біля лиману Кошем. Запорожці ж, як тільки трохи упорядкувались і поділились по куренях, не гаючись, послали до султана депутацію просити, щоб він прийняв їх під свою протекцію і дав землі під Січ і на інші потреби Війська. Про те, чого досягла депутація, послана до султана, можна тільки догадуватись з дальших подій. Запорожцям султан забезпечив їх військовий устрій, віру, одежу й волю і дав під Січ острів Св. Георгія з гирлами Дунаю - Сулинським та Катирлезьким, і степ на південній притоці Дунаю.

Так, у 1775 році українські козаки заснували Задунайську (Дунавецьку) Січ (на території сучасної Румунії). Задунайці зберігали звичаї і устрій Запорізької Січі. Козаки займались рибальством, мисливством, скотарством і хліборобством. На Січі існувала січова школа і бібліотека, де зберігалась література духовного та історичного змісту. На Задунайську Січ часто втікали селяни і козаки з України, які рятувались від посилення національного і соціального гніту. На початку ХІХ ст. Дунавецька Січ була тим центром, навколо якого консолідувалося християнське населення Добруджі.

Пройшло понад 200 років, але й сьогодні нащадки тих українців намагаються зберігати стародавні традиції, рідну мову, історію свого коріння. Саме тому «Веселку» зустрічали хлібом-сіллю та щиро дякували за неймовірні емоції під час трьох концертних програм в різних містечках Задунав’я. А учасники колективу під час поїздки мали змогу ближче познайомитися з надзвичайними сторінками історії українського козацтва.

В організації концертних програм активну участь взяли Голова-отаман Ананій Іванов та громадська організація «Українці в Румунії». Адже українські суспільні діячі Румунії занепокоєні тим, що духовні історичні набутки українців сьогодні опинилися під загрозою. Тому українці Румунії завжди раді бачити наші творчі колективи, а також дуже зацікавлені в тому, щоб їхні музичні колективи частіше запрошували до України!




Білгород-Дністровська міська рада, 2024 рік